Zi nebună în Liga Florilor!

0
2012

A fost o zi foarte palpitantă în Liga Florilor, cu două victorii la limită în meciurile importante din partea de jos a clasamentului, o surpriză la Brașov și o remiză la Bistrița. Lupta pentru evitarea retrogradării devine foarte palpitantă în acest moment, cinci formații fiind despărțite de doar două puncte.

Slobozia ia șase puncte în acest sezon din disputele cu Danubius Galați, după ce astăzi a câștigat pe teren propriu meciul retur, 22-21, în care s-au dictat 15 eliminări de două minute și un cartonaș roșu. Slobozia a rămas încă din primele zece minute de singura stângace de la linia de nouă metri, Andreea Antoce, accidentată grav la genunchi, și a revenit în partidă de la -4 pe tabelă. Gazdele au preluat pentru prima oară conducerea în minutul 44, 18-17, după un parțial de 5-0, iar Ioana Georgescu a făcut 22-20 în minutul 56. A fost în cele din urmă 22-21, Andreea Taivan marcând ultimul gol al întâlnirii, iar Slobozia urcă pe locul 10 în clasament cu acest succes.

Și la Bistrița a fost un meci nebun, cu Brăila revenind de la -5 și obținând o remiză în final. Ambele formații au avut șansa de a obține victoria, irosită la ultimele posesii, iar din păcate și în acest meci am avut parte de o accidentare gravă, a Cristinei Sîntămărean. După acest rezultat, cele două echipe își păstrează locurile din clasament pe care le ocupau înaintea etapei, 6 și 8.

Slatina a realizat marea surpriză a etapei, învingând la Brașov cu 30-27 după un meci în care a condus în permanență. Cu Alexandra Andrei în formă foarte bună, autoare a 13 goluri, Slatina a obținut a treia victorie în ultimele patru etape și revine cu adevărat în cursa pentru evitarea retrogradării. Gruparea antrenată de Victorina Bora părăsește ultima poziție și se află la un punct distanță de locurile de baraj.

Și în Giulești a fost un meci pe muchie de cuțit și decis în final. Rapid a câștigat după o pauză de trei luni de zile, 28-27 cu ”U” Cluj, o rivală în lupta pentru evitarea retrogradării. La primul meci fără Vasile Mărgulescu pe banca tehnică, Rapidul a făcut o primă repriză bună și a revenit de la 22-25 cu nouă minute înainte de final. În urma rezultatului, Rapid revine pe loc de baraj, iar ”U” coboară pe ultima poziție a clasamentului.

Rezultatele de până acum (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: