Zalăul, tot mai aproape de play-off

0
357

csm ploiesti-hc zalau 14-15HC Zalău și-a asigurat în mare măsură locul în play-off-ul campionatului, după succesul de astăzi, 22-20, în fața CSM-ului din Ploiești.

HC Zalău a avut mult de muncă în partida de pe teren propriu cu CSM Ploiești, vecina de clasament. Meciul a fost strâns, cu multe greșeli și ratări și decis pe final.

Ploieștiul a început mai bine meciul, având 2-0, 3-1 și 4-2 în primele 10 minute ale întâlnirii. Zalăuancele au înscris însă de trei ori consecutiv și au preluat pentru prima oară conducerea în minutul 13 (5-4), iar trei minute mai târziu Puiu puncta pentru 6-5. A fost ultimul moment al primei părți în care gazdele au condus, deoarece prahovencele au dus scorul la 9-11 și au intrat la cabine cu un avantaj minim, 12-13.

La opt minute de la reluare, Zalăul a revenit la conducere și din acel moment nu a mai cedat inițiativa. Constantinescu, cea mai bună jucătoare a lui Gheorghe Tadici din acest meci, a stabilit cea mai mare diferență a meciului, 19-16, în minutul 46, dar Ploieștiul nu s-a predat și a forțat revenirea. Sheiko a redus avantajul echipei din Sălaj la un singur gol 21-20, însă Rob, cu un gol norocos, a rezolvat soarta celor trei puncte. Cu acest succes, Zalăul ajunge la 31 de puncte, opt mai multe decât HCM Rm. Vâlcea, prima formație aflată sub linie.

HC Zalău-CSM Ploiești 22-20 (12-13)
HC Zalău: Inculeț, Cheța (portari), Constantinescu 8 goluri, Rob 6 (5 din 7m), Trif 3, Puiu 3, Bardac 2, Pintea, Ciuiculete, Ciunt
CSM Ploiești: Șerban, Ifrim (portari), Sheiko 5 goluri (1 din 7m), Ionescu 3, Chiricuță 3 (2 din 7m), Toth 3, Shutska 2, Dinu 1, Curtean 1, Vlaskalic 1, Preda, Dincu, Gherman, Roman
Aruncări de la 7m: 7/5, respectiv 4/3
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.