Zalăul scoate un punct de la Cisnădie, Craiova câștigă la Cluj! Victorie la limită pentru Bistrița

0
2332

Etapa a 24-a a Ligii Naționale feminine a început în weekend, cu partidele de la Cluj, Bistrița și Cisnădie. Până acum, am avut o victorie a gazdelor, una a oaspetelor și o remiză.

La Cluj, Craiova s-a impus cu 28-24 (12-12), într-un meci în care Cristina Zamfir a fost din nou cea mai bună marcatoare a oltencelor. Cu acest succes, Craiova urcă pe trei, după ce Zalăul a remizat la Cisnădie, 22-22, deși în minutul 55 gazdele conduceau cu 22-19! Echipa din Bănie are un avans de două puncte față de Zalău în lupta pentru locul trei, dar și un meci în plus disputat.

CSM Bistrița s-a impus în meciul de pe teren propriu cu Danubius Galați, dar misiunea n-a fost tocmai simplă. A fost 29-28, iar golul victoriei a fost semnat de Daniela Crap în minutul 59 al întâlnirii.

HCM Râmnicu Vâlcea-CSM Roman are loc astăzi, iar CSM Unirea Slobozia-CSM București este programat pe 20 aprilie.