Zalăul câștigă la limită derby-ul cu Deva

0
541

zalau-roman 14-15Una din cele mai interesante partide ale etapei a avut loc la Deva, unde Cetate căuta să rămână cu șanse reale în cursa pentru locul opt. Adversară a fost HC Zalău, formație aflată într-o formă sportivă bună, cu cinci victorii în ultimele șase partide.

A venit și a șasea victorie pentru echipa lui Gheorghe Tadici din cele opt partide disputate în 2015, scor 25-24, pe terenul Cetății Deva, o formație ce nu s-a bazat nici aseară pe golghetera Carmen Cartaș. Meciul a fost echilibrat în cea mai mare parte a lui și cu Deva la conducere, însă diferența s-a făcut în ultimul sfert de oră, în care Zalăul a jucat mai bine. Oaspetele s-au desprins decisiv în ultimele minute, când de la 22-22 au înscris de trei ori consecutiv și au obținut astfel cele trei puncte.

CSM Cetate Deva-HC Zalău 24-25 (12-11)
CSM Cetate Deva: Simion 7 goluri, Malac 6, Toth 3, Ani-Senocico 3, Tasic 3, Krnic 1, Rusu 1
HC Zalău: Pintea 6 goluri, Constantinescu 5, Rob 4, Bardac 4, Ciuciulete 3, Trif 2, Puiu 1