0
586

Cele două reprezentante ale României în Cupa EHF, HC Dobrogea Sud Constanța și Poli Timișoara, au părăsit competiția în turul al doilea.

Deși s-a impus în Ungaria, 21-19, Constanța părăsește Cupa EHF deoarece a marcat mai puține goluri în deplasare decât Csurgoi. Elevii lui Djordje Cirkovic părăsesc competiția în mod dramatic, deoarece golul decisiv al ungurilor a venit în ultima secundă, prin interul dreapta Csaba Leimeter, de la nouă metri. Constanța a făcut însă un meci foarte bun, iar Iancu a fost magistral pe parcursul celor 60 de minute. Pentru Constanța au evoluat Iancu, Vasile, Hendawy (portari), Chikovani (5 goluri), Csog (5), Malinovic (5), Nikolic (3), Andrei (1), Rotaru (1), Simovic (1), Omar, Nistor, Chiuffa și Susanu.

Video cu finalul partidei Csurgoi-HC Dobrogea Sud Constanța:

Timișoara a ratat și ea calificarea în turul al treilea, deși timp de 30 de minute a dominat ostilitățile la Pireu. Cu Marius Sadoveac revenit în teren și autorul a șapte goluri, bănățenii au cedat în final cu 26-29, după ce la pauză conduceau cu 15-13. Pentru Poli au jucat Varo (1 gol), Babasafari, Rusu (portari), Sadoveac (7), Marjanovic (6), Cîmpan (3), Fenici (3), Pribanic (3), Milosevic (2), Baican (1), Irimescu, Năstăsie, Neamțu, Șomlea și Trif.