Victorii pentru favorite în Liga Florilor

0
639

Gloria Bistrița, CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea au obținut câte trei puncte din disputele cu Rapid, Buzău și Slatina. Pentru primele două acestea sunt primele puncte în noua ediție a Ligii Florilor, în timp ce campioana s-a instalat pe prima poziție a clasamentului.

Gloria Bistrița a trecut de Rapid, 24-20, după un meci în care gazdele au sperat până în final la un rezultat pozitiv. Bistrița a condus în permanență, a avut 9-5 și 10-7 pe parcursul primei reprize, însă giuleștencele au strâns scorul, 12-13 (pauză) și 18-19 în minutul 46. Deși ținute în spate de intervențiile Paulei Ungureanu, rapidistele nu și-au dus la bun sfârșit revenirea. Rațiu și Ilyina au marcat pentru 21-18, iar Daniela Todor a încheiat conturile definitiv cu două minute înainte de final, când a marcat pentru 23-19.

CSM București a avut o misiune mult mai ușoară decât se anunța cu Gloria Buzău. Vicecampioana a început tare partida, 7-1, și pe fondul multor greșeli ale oaspetelor, și s-au distanțat treptat până la +12 pe tabelă, 23-11 și 26-14. Finalul a aparținut buzoiencelor, care au reușit să reducă din diferență până la 28-21.

SCM Râmnicu Vâlcea n-a avut emoții în disputa de la Slatina, pe care a câștigat-o cu 30-23 (14-8). Slatina a rezistat până în minutul 25, după care campioana a pus stăpânire pe joc și deținut controlul până în final. Cea mai bună marcatoare a întâlnirii a fost Mireya Gonzalez, cu 6 goluri.