Victorii pentru favorite în etapa a 22-a!

0
858

N-au fost surprize în etapa cu numărul 22 a Ligii Zimbrilor. După ce marți CSM București, Constanța și Minaur Baia Mare s-au impus, miercuri a venit rândul Stelei, Călărașiului și Timișoarei să-și câștige partidele susținute. Etapa s-a încheiat joi, cu victoria lui Dinamo în fața Turzii, în cel mai interesant meci al rundei.

Așadar, a fost o runda în care favoritele s-au impus. Fără Grbovic și Johannson, dar cu Milosevic și Stavrositu reveniți pe teren, Steaua s-a impus în fața Sucevei cu 28-23. A fost un meci pe care vicecampioana l-a început mai greu, dar în care a condus, pe parcurs, și la nouă goluri. Tot miercuri, Poli a avut de tras cu Făgăraș, s-a impus în cele din urmă cu 26-21, însă echilibrul s-a rupt abia în minutele de final. Marjanovic a fost principalul marcator, cu 12 goluri, și a ajuns la un total de 116 reușite în acest sezon!

AHC Dunărea Călărași a învins pe CSM Focșani pe teren propriu, 30-25, rezultat ce strânge teribil lupta pentru un loc în primele patru. Meciul a fost echilibrat doar în primul sfert de oră, după care elevii lui Serghei Bebeshko s-au desprins și au condus și la șapte goluri pe tabelă, pe parcursul părții a doua. Cu opt goluri, Gabriel Bujor a fost cel mai bun marcator al disputei.

Dinamo București a înregistrat la optulea succes consecutiv pe teren propriu în fața celor de la Potaissa Turda, însă la mare luptă. Dinamo a revenit de la -4 pentru a câștiga cele trei puncte, a fost mai precisă pe atac în momentele cheie și s-a impus în cele din urmă cu 33-31. În urma acestui rezultat, între echipele de pe locurile 3-6, Turda, Dinamo, Călărași și Steaua este o diferență de doar două puncte.