Victorii în prima etapă a play-out-ului pentru Deva, Cluj și Vâlcea

0
422

cristina laslo u alexandrion clujAstăzi s-a disputat prima etapă a play-out-ului Ligii Naționale feminine de handbal. Cetate Deva, ”U” Alexandrion Cluj și HCM Rm. Vâlcea s-au impus, acumulând puncte importante în clasament.

La Slobozia, ”U” Alexandrion Cluj a reușit să treacă de CSM cu 31-26, însă diferența de la final este prea mare pentru realitatea din teren. Gazdele au condus cu 25-24 în minutul 53 al partidei, dar ardelencele au înscris de șase ori consecutiv pe final și au bifat astfel trei puncte extrem de importante.

CSM Unirea Slobozia-”U” Alexandrion Cluj 26-31 (15-16)
CSM Unirea Slobozia: Dăscălete 8 goluri, Nica C. 6, Băcăoanu 4, Carabulea 3, Gavrilă 2, Pavăl 1, Drăguț 1, Nica A. 1
”U” Alexandrion Cluj: Laslo 10 goluri, Popa 7, Chintoan 6, Paraschiv 4, Vălean 2, Biriș 1, Cîrjan 1
Aruncări de la 7m: 1/1, respectiv 4/3
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

HCM Rm. Vâlcea s-a impus și ea în fața surprizei din Cupa României, CSU Neptun Constanța. Partida a fost controlată de vâlcence începând cu minutul 15, dar partida s-a echilibrat pe final. Oaspetele au revenit de la 17-23 la 22-24, în minutul 56, însă până la final niciuna din cele două echipe nu a mai marcat.

HCM Rm. Vâlcea-CSU Neptun Constanța 24-22 (13-11)
HCM Rm. Vâlcea: Luca 11 goluri, Badita 5, Ilina 3, Stoica 3, Adespii 1, Vadineanu 1
CSU Neptun Constanța: Enescu 9 goluri, Toma 6, Orsivschi 2, Iovanescu 1, Ivan 1, Marginean 1, Stoian 1, Tamas 1

Cetate Deva a avut cea mai ușoară misiune în prima rundă, întâlnind pe Mureșul Tg. Mureș, formație cu înfrângeri pe linie în acest sezon. Hunedorencele s-au impus cu 37-24, în condițiile în care în minutul 41 tabela indica 23-17.

CSM Cetate Deva-Mureșul Tg. Mureș 37-24 (17-12)
CSM Cetate Deva: Simion 12 goluri, Krnic 8, Ani-Senocico 4, Malac 3, Tasic 2, Cartas 2, Sovar 2, Din 2, Rusu 1, Stangu 1
Mureșul Tg. Mureș: Bucin 8 goluri, Pîrvan 4, Șunea 4, Deac 3, Seraficeanu 3, Serediuc 1