Victorii categorice pentru Zalău și Cisnădie în primele meciuri ale etapei a cincea

0
2038

HC Zalău și Măgura Cisnădie au câștigat primele meciuri din etapa a cincea, împotriva lui CSM Roman, respectiv Minaur Baia Mare. Prin succesul de la Baia Mare, Cisnădie urcă momentan în fotoliul de lider.

HC Zalău a bifat al doilea succes al sezonului, 31-21 cu CSM Roman, după o repriză secundă în care a defilat. Oaspetele au reușit contraperformanța de a marcat doar un singur gol în primele 17 minute ale părții a doua, iar echipa lui Gheorghe Tadici a profitat și s-a desprins astfel decisiv pe tabelă.

La Baia Mare, Cisnădie a câștigat cu 30-23, după ce la pauză a condus cu 13-11. Partea a doua a disputei a fost una din cele mai bune reprize ale Cisnădiei din acest sezon, în care a reușit să marcheze de 17 ori, dintre care șapte au purtat semnătura lui Larissa Araujo. Cisnădie trece pe primul loc, până marți, atunci când CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea se vor întâlni în capitală.

Rezultatele înregistrate până acum în etapa a cincea (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: