Victorie si calificare pentru CSM Bucuresti!

0
682

CSM Bucuresti s-a calificat in sferturile de finala ale celei mai prestigioase competitii handbalistice pentru al doilea an consecutiv, dupa ce a reusit sa invinga pe Krim Ljubljana, in etapa a 5-a – Grupa Principala 2 (28-26).

Sala Polivalenta din Bucuresti a fost gazda unei noi seri importante in istoria echipei de handbal feminin a CSM Bucuresti. Aproximativ 5.000 de suporteri au asistat la partida care a confirmat o noua prezenta in sferturile Ligii Campionilor.

Inceputul partidei a apartinut Tigroaicelor, cu 3 reusite in tot atatea minute, fara raspuns din partea echipei slovene. Insa partida avea sa se echilibreze. Greseli de ambele parti, momente de inconstanta si parade de exceptie ale Paulei Ungureanu au facut ca la pauza diferenta sa fie de 2 goluri in favoarea CSM Bucuresti (14-12).

Repriza secunda s-a desfasurat urmand acelasi scenariu. Krim Ljubljana a inceput mai bine, iar dupa 42 de minute era in avantaj cu 2 goluri (20-22). A fost randul Jelenei Grubisic sa inchida poarta Tigroiacelor, iar Carmen Martin si Isabelle Gullden au contribuit din plin in atac la o perioada de 10 minute cu scor partial de 6-0 pentru CSM Bucuresti.

Krim nu a mai reusit sa revina in meci, inregistrand a 5-a infrangere in faza Grupelor Principale.

CSM Bucuresti se afla acum pe locul 3 in Grupa Principala 2. Cele 4 echipe calificate in sferturi din aceasta grupa: Gyor, Larvik, CSM Bucuresti si FC Midtjylland.

Aurelian Rosca – Antrenor principal CSM Bucuresti: “A fost un meci foarte important pentru noi, cu o miza foarte mare. Am inceput bine, insa ratarile au permis adversarului sa reintre in meci. Cand echipa adversa conducea la doua goluri am inceput sa ne aparam mai bine si sa revenim in meci mai puternic. A fost o partida cu greseli de ambele parti, insa vreau sa imi felicit echipa pentru victorie si obtinerea calificarii!

Carmen Martin – extrema dreapta CSM Bucuresti: “A fost un meci dificil insa suntem bucuroase pentru victorie. Spiritul de invingatoare a fost puternic astazi! Suntem calificate in sferturi insa nu avem preferinte in privinta adversarului. Anul trecut am jucat impotriva celei mai bune echipe din grupa adversa (Rostov Don) si am reusit sa ne calificam in Final 4.”

CSM Bucuresti: Isabelle Gullden (10), Carmen Martin (4), Oana Manea (3), Majda Mehmedovic (3), Gnonsiane Niombla (3), Linnea Torstensson (3), Aurelia Bradeanu (1), Iulia Curea (1),Paula Ungureanu, Jelena Grubisic, Alina Iordache, Camille Ayglon Saurina, Elena Dache, Bianca Bazaliu, Anastasyia Lobach, Simone Bohme

Krim Ljubljana: Jericek (4), Koren (4), Milanovic Litre (4), Omoregie (4), Benko (3), Baric (2), Georgijev (2), Zulic (2), Amon (1), Abina, Bajramoska, Hrncic, Marincek, Pandzic, Stafanisin, Zrimsek