Victorie pentru CSM București înaintea returului cu Metz

0
1473

“Tigroaicele” au obținut o victorie de moral în Liga Florilor, cu doar patru zile înainte de returul din Liga Campionilor, cu Metz, partidă care pleacă de la avantajul de cinci goluri al celor din Hexagon.

Sub privirile Cristinei Neagu, handbalistele lui Dragan Djukic s-au mișcat mai greu în prima repriză și au intrat la cabine cu 14-13. Partea a doua a arătat o altă echipă, iar diferența în final a fost, până la urmă, cea normală.

”Poate fi o victorie de moral, în prima repriză au fost aproape de noi, dar în a doua repriză ne-am motivat mai mult, nu doream să facem vreo surpriză neplăcută” – Bianca Bazaliu, inter CSM București.

”Am intrat mai greu în meci, important este că ne-am revenit în partea a doua și că am reușit să ne impunem la mai multe goluri diferență” – Paula Ungureanu, portar CSM București.

” S-au mai văzut minuni”

Jucătoarele noastre au recunoscut că nu le-a fost ușor să se concentreze la disputa cu cele de la Cluj, căci gândul lor a zburat și la returul sferturilor Ligii Campionilor.

“Tigroaicele” au mărturisit că au nevoie și de ajutor divin pentru a ajunge în Final Four-ul Ligii Campionilor.

”Este o săptămână decisivă pentru noi, ne dorim să câștigăm cu Metz. Credem că se poate și vrem și ne impunem să sperăm că putem remonta aceasă diferență de cinci goluri. Doresc să le spun tuturor să fie alături de noi pentru că avem nevoie de toată lumea. Ne dorim să schimbăm norocul, în primul rând, să nu mai punem presiune pe noi așa cum am făcut-o în meciul de acasă, să jucăm degajate și să ne bucurăm de handbal” – Paula Ungureanu, portar CSM București.

”Ne dorim să ne iasă tot, este presiune pentru că vrem să ajungem în Final Four. S-au mai văzut minuni în sport, avem nevoie de o minune la șase goluri în Franța. Ar fi o mare dezamăgire să nu ajungem la Budapesta, nici nu mă gândesc că aș putea vedea Final Four-ul de la televizor. Nu cred că franțuzoaicele se vor relaxa având în vedere rezultatul din tur, deși ne-am dori asta, dar nu au cum să fie liniștite cu cinci goluri avans. La București a fost un meci greu, am fost aproape de ele, ne-a ajutat și publicul să revenim un pic, ar fi fost mult mai greu fără suporteri, dar în Franța rămâne de văzut ce va fi” – Bianca Bazaliu, inter CSM București.

Rezultatele etapei a 21-a (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: