Victorie pentru Corona, la primul meci sub comanda lui Vasile Curițeanu! Dumitru Muși revine pe banca Romanului cu un succes, CSM București câștigă ultimul test înaintea disputei cu Gyor

0
1257

Schimbările de antrenori de la Corona Brașov și CSM Roman au dat roade. Cu Vasile Curițeanu și Dumitru Muși pe banca tehnică, cele două formații au câștigat partidele de duminică, de la Bistrița, respectiv Cluj. Tot duminică, CSM București a câștigat ultimul meci înaintea dispute cu Gyor din Liga Campionilor, 35-13 cu CSM Unirea Slobozia.

Corona Brașov a câștigat primul meci din 2018, 28-27 la Bistrița, într-o partidă în care cele patru jucătoare anunțate la începutul săptămânii că nu mai fac parte din lot s-au aflat pe foaia de joc. Bistrița a dominat prima repriză, a avut 7-2 și 8-3 pe început de meci, însă lucrurile s-au echilibrat în debutul părții a doua. Corona s-a desprins la două lungimi cu nouă minute înainte de final și a obținut victoria după ce Daciana Hosu a apărat aruncarea Oanei Chirilă din ultima secundă.

Cu Dumitru Muși pe banca tehnică, CSM Roman a învins la Cluj cu 30-25. Oaspetele au controlat meciul din Ardeal, cu excepția finalului primei reprize, atunci când de la 7-9 s-a făcut 10-9 ca urmare a trei goluri semnate de Diana Puiu. Echilibrul s-a rupt rapid după reluare, iar în final Romanul a obținut a treia victorie în deplasare din acest sezon.

La București, CSM n-a avut probleme cu Slobozia în ultimul test dinaintea disputei cu Gyor din Liga Campionilor. După 12 goluri primite cu Galați, campioana a încasat 13 de la Slobozia și s-a impus la o diferență de 22 de goluri, într-o partidă în care Amanda Kurtovic a fost cea mai bună marcatoare, cu șapte reușite.

Rezultatele etapei a 13-a de până acum (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: