Victorie muncită a CSM-ului la Zalău

0
284

cristina varzaru csmbCSM București a început cu dreptul noul sezon competițional, după 26-19 în deplasare, pe terenul Zalăului. N-a fost însă un meci tocmai simplu pentru echipa condusă de Mette Klit, diferența de șapte goluri conturându-se în finalul partidei.

CSM București, una din echipele cu pretenții la titlu, a debutat cu un succes în noul sezon al Ligii Naționale. Zalăul, adversara din prima etapă, a pus însă destule probleme CSM-ului, în special în prima repriză.

Elevele lui Gheorghe Tadici s-au aflat la conducere pe tabelă timp de 27 de minute, însă lipsa experienței și-a spus cuvântul până la urmă. CSM a părut fără idei pe faza ofensivă în prima repriză, fapt ce s-a reflectat pe tabelă, acolo unde Zalăul a avut 10-8 cu șapte minute înainte de final. Oaspetele au avut însă puterea de a întoarce scorul până la pauză, după ce au marcat de cinci ori consecutiv (10-13).

Zalăul s-a apropiat la două goluri în minutul 41 (14-16), dar n-a reușit mai mult de atât. În plus, din acel moment CSM și-a început desprinderea, pe fondul unei defensive mai sigure și a paradelor lui Pessoa. În cele din urmă, bucureștencele au câștigat cu 26-19 și așteaptă duelul cu nou-promovata CSM Slobozia, din etapa secundă.

HC Zalău-CSM București 19-26 (10-13)
HC Zalău: Constantinescu 5 goluri (1 din 7m), Pintea 5 (1 din 7m), Ciuciulete 3, Puiu 2, Maior-Pașca 2, Ciobanu 1, Țurcaș 1
CSM București: Rodriguez 8 goluri (3 din 7m), Tivadar 4, Vărzaru 4, Torstensson 4, Vetkova 2, Martin 2 (1 din 7m), Curea 1, Vizitiu 1
Aruncări de la 7m: 6/2, respectiv 4/4
Eliminări: 7 x 2 min., respectiv 7 x 2 min.