Victorie mare obținută de Baia Mare în Danemarca. HCM Roman și Dunărea Brăila, eliminate din cupele europene

0
516

viborg-baia mare 14-15HCM Baia Mare rămâne în cursa pentru un loc în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin și chiar are o șansă importantă de a termina pe locul al treilea în grupă. Campioana României a câștigat în Danemarca, pe terenul lui Viborg, 31-30, iar olandeza Lois Abbingh a fost cea mai bună marcatoare a echipei, cu șase reușite. În schimb, HCM Roman și Dunărea Brăila au ratat calificarea în sferturile Cupei Cupelor și Cupei EHF.

HCM Baia Mare a întâlnit o echipă decimată, dar care și-a vândut scump pielea. Rikke Skov a făcut zile negre apărării campioanei, marcând de 11 ori, însă echipa lui Tone Tiselj a avut puterea de a câștiga meciul din Danemarca. De remarcat că HCM a intrat pentru prima oară în avantaj grație unul gol semnat de Barbara Arenhart, din poartă în poartă.

Viborg HK-HCM Baia Mare 30-31 (12-13)
Viborg HK: Masson de Souza, Poulsen (portari), Skov 11 goluri, Balle 6, Gullden 6, Andreassen 4, Paulsen 2, Lyksborg 1, Burgaard, Damnjanovic, Mikkelsen
HCM Baia Mare: Arenhart, Ungureanu (portari), Abbingh 6 goluri, Ardean-Elisei 5, Do Nascimento 5, Herren 4, Davydenko 3, Buceschi 2, Gjeorgjievska 2, Lobach 2, Makeeva 2, Marin, Pîrvuț, Szucs, Tătar

Tot în Danemarca, dar la Midtjylland, HCM Roman avea o misiune imposibilă. Învinsă la patru goluri în tur de FCM, romașcancele au cedat și în retur, 21-29, după ce la pauză avantajul gazdelor era de doar un gol: 14-15.

FC Midtjylland-HCM Roman 29-21 (15-14)
FC Midtjylland: Jacobsen 8 goluri, L. Jorgensen 8, Groot 3, Petersen 2, Woller 2, Augustesen 1, Boegelund 1, Jensen 1, S. Jorgensen 1, Mejlvang 1, Thorsgaard 1
HCM Roman: Toskovic 9 goluri, Băbeanu 6, Iuganu 2, Stoleru 2, Agrigoroaie 1, Chitacu 1

Dunărea Brăila a disputat ambele manșe ale dublei cu Issy Paris în Franța și s-a întors în România cu o victorie, insuficient însă pentru calificare. Echipa Alexandrinei Soare a cedat primul meci la o diferență de patru goluri, 26-30, dar și-a luat revanșa a doua zi, 25-24.

Issy Paris-Dunărea Brăila 30-26 (16-11)
Issy Paris: S. Oftedal 7 goluri, Jovanovic 6, H. Oftedal 6, Lassource 4, Wibe 4, Fehri 1, Issifou 1, Zalewska 1
Dunărea Brăila: Horjea 11 goluri, Moldovan 9, Brot 1, Czeczi 1, Farcău 1, Ganichkina 1, Marchidanu 1, Perianu 1

Dunărea Brăila-Issy Paris 25-24 (10-13)
Dunărea Brăila: Moldovan 7 goluri, Perianu 6, Farcău 4, Brot 2, Czeczi 2, Gheorghe 2, Horjea 1, Marchidanu 1
Issy Paris: S. Oftedal 8 goluri, Jovanovic 5, H. Oftedal 3, Lassource 2, Wibe 2, Zalewska 2, Fehri 1, Issifou 1