Victorie facilă, dar prețioasă pentru Vâlcea

0
404

muresul-valcea 14-15HCM Rm. Vâlcea a profitat de pasul greșit făcut de CSM Ploiești și a revenit pe loc de play-off. Misiunea echipei lui Dumitru Muși n-a fost una dificilă, adversară fiind ultima clasată, Mureșul Tg. Mureș.

HCM-ul n-a oferit nici cea mai mică șansă „lanternei”, într-un meci pe care l-a rezolvat încă din primele 30 de minute. La pauză, formația din Vâlcea conducea cu 20-8, iar partea a doua a fost ceva mai echilibrată, pe care Mureșul a câștigat-o de altfel la limită. Scor final 37-26, un succes extrem de prețios, care readuce gruparea din Zăvoi pe loc de play-off, deasupra Ploieștiului, care a remizat acasă, cu SCM Craiova.

HCM Rm. Vâlcea-Mureșul Tg. Mureș 37-27 (20-8)
HCM Rm. Vâlcea: Luca 10 goluri, Ilina 5, Adespii 4, Stoicănescu 4, Bădiță 4, Predoi 3, Stoica 3, Andrei 2, Craiu 1, Correia 1
Mureșul Tg. Mureș: Klimek 8 goluri, Şunea 7, Deac 5, Bucin 2, Lazăr 2, Mrkic 2, Serediuc 1