Victorie facila cu Valcea. Gandul campioanelor, indreptat spre Savehof

0
398

baia mare-valcea 14-15In aceasta seara, HCM Baia Mare si suporterii ei au savurat impreuna ultima partida fara palpitatii pentru o buna bucata de timp, dat fiind ca duminica in polivalenta descinde campioana Suediei, care vine dupa puncte, dar puncte vrea si campioana Romaniei; in 5 martie baimarencele intalnesc CSM-ul in capitala, pentru ca, trei zile mai tarziu, sa evolueze in Ungaria, in compania Gyori Audi ETO KC – detinatoarea trofeului EHF Champions League. Asa ca azi campioanele si-au facut meciul usor, au inceput in forta si au zdrobit in fasa orice posibila iluzie a adversarului, victoria fiind obtinuta fara emotii, fara prea mare efort si – cel mai important – fara accidentari.

Andrei deschide scorul si pune in avantaj pentru prima si ultima data echipa antrenata de Dumitru Musi, din minutul 1 pana in minutul 9 handbalistele din Ramnicu Valcea nemaireusind sa inscrie. Rastimp in care gazdele puncteaza de cinci ori consecutiv, intr-un debut de partida care nauceste gruparea oaspete si ii taie din fasa orice iluzie. Si daca in minutul 7 deja baimarencele aveau avantaj de patru goluri (5-1), handbalistele lui Tiselj si Karpan nu se opresc aici: dupa primul sfert de joc este 10-5cu cinci minute inainte de finalul actului 1 distanta creste din nou (14-8), pentru ca in minutul urmator sa fie atinsa cea mai mare diferenta dintre cele doua adversare in prima repriza: 15-8. Scor la pauza, 16-10.

Trei goluri reusite de baimarence in primele patru minute ale actului secund ridica ecartul la cota 9: 19-10. Dupa alte patru goluri la foc automat venite dinspre echipa gazda, distanta creste din nou: 24-14 in minutul 46. 10 goluri este, de altfel, distanta maxima asternuta intre cele doua adversare din aceasta seara, distanta refacuta in minutul 54 (28-18), minutul 56 (29-19), minutul 57 (30-20) si minutul 59 (31-21).

HCM Baia Mare – HCM Ramnicu Valcea 31-21 (16-10)