Victorie cu emoții a Romanului la Cisnădie, deși a avut un avans de opt goluri la pauză!

0
2609

Etapa a 12-a s-a încheiat în această după-amiază, la Cisnădie, unde CSM Roman s-a impus cu 24-23 (16-8). A fost un meci în care însă Alexandru Weber n-a avut la dispoziție trei piese importante, Ionela Goran, Roxana Gatzel și Oana Apetrei, dar și în care oaspetele au ratat cinci aruncări de la șapte metri.

Lucrurile păreau rezolvate de romașcance încă de la finalul primelor 30 de minute. La pauză, oaspetele au condus cu 16-8, dar s-au văzut egalate la 20 și 21, în minutele 49 și 53. În inferioritate numerică însă Romanul a marcat de două ori, prin Luciana Popescu și Iryna Glibko (21-23), iar sibiencele au forțat încă o revenire pe tabelă. Alexandru Weber a solicitat timp de odihnă cu patru secunde rămase din meci, la scorul de 23-24, însă fetele sale n-au avut puterea să marcheze.