Victorie conturată pe final a Minaurului în derby-ul cu Steaua

0
334

minaur-steaua 13-14Ultimul meci al primei etape a fost cel de la Baia Mare, dintre Minaur și Steaua, un derby de tradiție în handbalul românesc. Băimărenii s-au impus cu 23-20, într-un meci decis în ultimele cinci minute.

HCM Minaur Baia Mare a controlat jocul aproape în totalitate, dar putea scăpa victoria printre degete, văzându-se egalată cu șase minute înainte de final. Prima repriză a aparținut gazdelor, al căror joc s-a învârtit în jurul lui Eklemovic, iar când acesta nu s-a aflat pe teren, Minaur a pierdut din turație. HCM a condus cu 9-4 și 10-5, moment în care Lars Walther l-a schimbat pe Eklemovic, iar Viorel Mazilu l-a trimis pe Georgescu în inter dreapta. În urma acestor mutări, Steaua a recuperat până la două goluri, 10-8 și 12-10, iar veteranul sârb Eklemovic, retrimis în teren în finalul primei părți, a stabilit scorul pauzei, 13-10.

Partea a doua a fost mult mai echilibrată, în care Tatai și Laufceac au avut un duel de la distanță. Steaua a egalat la 20 cu șase minute înainte de final, dar până atunci a irosit și alte situații unu la unu cu Tatai. Oaspeții au greșit însă trei atacuri consecutive, iar Minaur nu a iertat, Stegavik și Malmagro, de două ori, aducând victoria băimărenilor, 23-20. În etapa viitoare, ambele formații au partide dificile, Minaur urmând să întâlnească deținătoarea titlului, HCM Constanța, în deplasare, iar Steaua pe Potaissa Turda, acasă.

HCM Minaur Baia Mare-CSA Steaua București 23-20 (13-10)
HCM Minaur: Eklemovic 7 goluri (2 din 7m), Malmagro 6 (1 din 7m), Fotache 3, Chavez 2, Stegavik 2, Pribanic 1, Milas 1, Bera 1
CSA Steaua: Salinas 4 goluri (1 din 7m), Vancea 4, Georgescu 3, Nistor 3, Hrimiuc 2 (1 din 7m), Szoke 2, Vlad 1, Corzo 1
Aruncări de la 7m: 4/3, respectiv 5/2
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.