Victoria care aduce liniștea pentru Știința

0
358

stiinta bacau-hc vaslui 14-15Știința Bacău este cu un pas în play-off-ul Ligii Naționale grație succesului din derby-ul Moldovei, cu HC Vaslui, 26-23. Băcăuanii au dominat întrecerea din minutul 20 și au rezolvat soarta meciului în debutul părții secunde.

1200 de oameni, dintre care 50 veniți de la Bacău, au luat cu asalt Sala Polivalentă din Vaslui pentru a urmări derby-ul Moldovei. Gazdele nu le-au oferit însă motive de satisfacție fanilor decât în debutul meciului, când au condus cu 5-3, după care Știința s-a instalat la conducere. Elevii lui Garralda au preluat conducerea prima oară în minutul 16, prin golul lui Păunică, iar ultimul moment de echilibru s-a consemnat peste cinci minute, când vasluienii au egalat la 10. O serie de patru goluri consecutive a făcut ca Știința să ia un avans important (10-14), pe care l-au avut de altfel după primele 30 de minute (11-15).

La șapte minute de la reluare, fostul jucător al Vasluiului, Stan, a stabilit cea mai mare diferență a meciului, 13-20, și a desprins decisiv echipa vizitatoare. Elevii lui Bibirig au avut o răbufnire de orgoliu în final, când s-au apropiat la trei lungimi cu șapte minute înainte de final, scor la care Soare a ratat o aruncare de la șapte metri. Imediat, Știința a făcut 21-26 și a încheiat definitiv conturile, Țuțu și compania nereușind decât să limiteze proporțiile scorului. Cu acest succes, Știința se desprinde la opt puncte de Potaissa Turda, echipa de pe locul 9, și se află cu un pas în play-off.

HC Vaslui-Știința Bacău 23-26 (11-15)
HC Vaslui: Țuțu 7 goluri, M. Bujor 5, Soare 3, Roșu 3, S. Ignat 2, Cotinghiu 1, G. Bujor 1, Bejinariu 1
Știința Bacău: Masachs 5 goluri, Câmpan 5, Păunică 4, Pinnonen 3, Vartic 2, Carali 2, Stan 2, Iancu 1, Rotaru 1, Celestin 1
Aruncări de la 7m: 3/1, respectiv 2/2
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.