Victoria care aduce calificarea

1
2091

romania-ucraina euroEchipa națională de handbal feminin a României a reușit calificarea în grupele principale ale Campionatului European după succesul de joi seară, 23-22 (12-9) cu Ucraina. Tricolorele au controlat meciul în totalitate.

România avea nevoie de un egal în meciul cu Ucraina pentru a merge mai departe în competiție și a obținut în cele din urmă un succes la limită. Pentru tricolore meciul a început bine, deși au ratat primele trei atacuri avute. Ucraina a deschis scorul prin Borshchenko, dar a fost singurul moment în care adversarele, cu Glibko, Shutska și Tymoshenkova în echipă, a condus pe tabelă. Au urmat patru goluri consecutive ale României, iar din acel moment jocul a curs într-o singură direcție, chiar dacă diferența de pe tabelă nu s-a mărit considerabil. La pauză, Neagu și compania au condus cu 12-9, pentru ca în minutul 47 jucătoarea Buducnostului să ducă diferența la plus cinci (19-14). Doar că Ucraina nu a cedat și s-a apropiat la un gol pe fondul unor momente mai slabe ale fetelor noastre, cu un minut înainte de final, dar Chintoan, găsită excelent de Neagu, a obținut o aruncare de la șapte metri transformată în gol de cea din urmă. 23-22 după cele 60 de minute și România merge în grupele principale cu un punct, la fel ca și Danemarca.

România-Ucraina 23-22 (12-9)
România: Dedu (5 intervenții), Ungureanu (6 intervenții) (portari), Neagu 8 goluri (2 din 7m), Chiper 5 (4 din 7m), Ardean-Elisei 4, Brădeanu 3, Chintoan 2, Țăcălie 1, Pîrvuț, Bondar, Pintea, Perianu, Hotea
Ucraina: Tymoshenkova (7 intervenții), Parkhomenko (portari), Borshchenko 10 goluri (3 din 7m), Nikolayenko 4, Redka 3, Smbatian 2, Perederiy 2, Glibko 1, Laiuk, Pidpalova, Shutska, Umanets, Zoria, Volovnyk
Aruncări de la 7m: 8/6, respectiv 6/6
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.