Vâlcea, victorie clară cu ”U” Cluj

0
1998

HCM Râmnicu Vâlcea a revenit pe podium după victoria cu ”U” Cluj, scor 34-27 (16-11), și se pregătește de un examen foarte important, la Zalău.

Disputa a început însă cu accidentarea Cristinei Florică, jucătoare ce a suferit o entorsă la gleznă încă din minutul 3. Vâlcea n-a avut nevoie de prea mult timp să se desprindă pe tabelă, în condițiile în care Vasileuskaya a făcut 7-4 aproape de jumătatea primei reprize, iar finalul reprizei i-a aparținut complet. Jocul se putea însă încinge de final, când ”U” Cluj a revenit de la -8 la 26-29 cu trei minute înainte de final, dar două reușite ale gazdelor în doar 30 de secunde au rupt, definitiv de data aceasta, echilibrul. A fost 34-27 la final, iar Vâlcea urcă pe locul trei, cu un meci însă în plus față de Cisnădie.

Rezultatele înregistrate până acum în etapa a 19-a (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: