Vâlcea, succes cu mari emoții în fața Brăilei! Bistrița se apropie de podium, Slatina provoacă a patra înfrângere consecutivă a Minaurului! Rezultatele complete ale etapei

0
265

SCM Râmnicu Vâlcea își păstrează avantajul față de CSM București, dar a avut emoții mari în victoria 26-25 cu Dunărea Brăila. Deși au condus la șapte goluri, Vâlcea a trăit cu sufletul la gură finalul, însă a reușit să gestioneze bine în cele din urmă avantajul.

Gloria Bistrița a urcat pe locul 4 în clasamentul Ligii Florilor, după ce a trecut de Craiova cu 26-24 (13-11), pe teren propriu. Bistrița este în acest moment la patru puncte de podium, dar are un meci mai puțin disputat decât Corona Brașov, învingătoare și ea în această rundă, 23-18 cu Buzău.

La Cluj, ”U” a pierdut 33-34 cu Zalău un meci pe care l-a avut în mână. Gazdele au condus cu 27-22 în minutul 43! Avantajul de cinci goluri a fost risipit în doar opt minute – 28-28 minutul 50 – iar Zalăul s-a impus pe final pentru a urca pe locul 7, peste Baia Mare.

Minaur a ajuns la patru înfrângeri consecutive, după 24-25 la Slatina. A fost un meci echilibrat pe toată durata lui, pe care gazdele îl puteau rezolva mai repede ținând cont că au condus cu 23-20 în minutul 53. Oaspetele au forțat revenirea, însă n-au reușit decât să limiteze scorul. Slatina se îndepărtează de locul 10, ce duce la baraj, fiind acum cu trei puncte peste Brăila și Buzău.

Fără Lekic și Cvijic, accidentate, și cu Grubisic în tribune din minutul 14 după ce a primit cartonaș roșu, CSM București a câștigat cu 26-19 la Cisnădie. A fost un meci controlat de campioane, care și-au început desprinderea după minutul 20. Omoregie a fost principala marcatoare a meciului, cu șapte goluri.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: