Vâlcea se apropie iar de Europa! Galațiul a furnizat surpriza etapei, Slobozia a învins pe ”U” Cluj!

0
4392

Ultimele trei partide ale etapei cu numărul 17 au avut loc marți seară, iar două s-au soldat cu surprize.

CSU Danubius Galați a învins pe CSM Roman cu 27-26, după ce oaspetele au condus cu 26-24 în minutul 53 al întâlnirii. Romanul a condus cu 7-0 în debutul partidei și cu 17-12 înainte de pauză, iar Ramona Urse a semnat golul victoriei Galațiului în secundele de final!

La Slobozia, echipa antrenată de Dumitru Muși a trecut de ”U” Cluj cu 22-18, în ceea ce reprezintă a doua victorie din acest sezon. Andreea Enescu a fost decisivă pentru gazde, marcând de zece ori în poarta ardelencelor.

HCM Râmnicu Vâlcea a profitat de înfrângerile Coronei și Romanului și a urcat pe locul 5 după victoria de la Cisnădie, scor 30-25. Partida a fost echilibrată timp de 50 de minute, după care HCM-ul s-a desprins decisiv. Ana Maria Simion a fost cea mai bună marcatoare a disputei, cu nouă reușite.

Rezultatele complete ale etapei (click pe rezultat pentru marcatoare) și clasamentul la zi: