Vâlcea pierde teren în cursa pentru locul secund! Romanul s-a impus dramatic la Galați, Brăila trece de Slobozia

0
1096

Trei partide din etapa a 16-a au avut loc în acest weekend în Liga Florilor. Surpriza a venit în disputa de la Vâlcea, unde Bistrița a câștigat cu 26-21, astfel că HCM își complică situația în cursa pentru locul secund. CSM Roman a câștigat dramatic meciul de la Galați, 19-18, după ce Tymoshenkova a apărat o aruncare de la șapte metri în ultima secundă, iar Brăila a învins pe Slobozia, 21-19.

Primul meci al etapei a fost chiar cel de la Brăila, unde Dunărea a bifat al treilea succes de pe teren propriu în acest sezon. Misiunea n-a fost tocmai simplă, pentru că Slobozia, în ciuda problemelor de pe inter dreapta, a stat în coasta Brăilei timp de 60 de minute. Andreea Enescu a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu zece reușite.

Romanul a câștigat cu multă muncă la Galați, 18-17, o partidă care putea avea însă alt deznodământ, dacă ne gândim că Tymoshenkova a apărat șase aruncări de la șapte metri, ultima chiar în ultima secundă! Așa cum o arată și scorul, partida a fost aprig disputată, diferența cea mai mare consemnându-se la jumătatea actului secund, 11-15. Danubius Galați este la a treia înfrângere consecutivă la un gol, după cele de la Brăila și Slobozia, în timp ce Dumitru Muși a câștigat pentru a doua oară în acest sezon la Galați, la un gol, după succesul cu Slobozia, din etapa a doua. Un succes asemănător, pentru că și atunci Galațiul a ratat o aruncare de la șapte metri în secundele de final!

Surpriza de până acum din această etapă vine de la Vâlcea, unde Bistrița a câștigat cu 26-21, primul succes după o pauză de trei meciuri. Oaspetele au fost mai constante pe durata celor 60 de minute, au profitat de începutul slab al vâlcencelor (2-6, 4-9) și au gestionat bine momentele în care gazdele au revenit pe tabelă (12-12, 17-18). Diferența de cinci goluri a fost refăcută în ultimele zece minute de Oana Chirilă, cea mai bună marcatoare a partidei, care a înscris atât pentru 16-21, cât și pentru 19-24. S-a terminat 21-26 în ceea ce reprezintă a șasea victorie a Bistriței pe teren străin, un bilanț excelent la care doar CSM București stă mai bine! Vâlcea pierde teren în lupta pentru locul doi, în condițiile în care Craiova se va deplasa în această etapă la Slatina, penultima clasată.

Programul partidelor rămase de disputat (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: