Vâlcea, la 60 de minute de titlu după ce a câștigat la Cluj, iar Gloria Buzău a învins CSM-ul! Ana Maria Țicu a revenit pe teren după cinci luni și jumătate

0
1456

SCM Râmnicu Vâlcea este în acest moment la 60 de minute distanță de titlul național, după ce a reușit să câștige la Cluj, iar Gloria Buzău a învins pe CSM București. Vâlcencele pot obține matematic titlul duminica viitoare, pe teren propriu, la finalul partide cu Slatina.

SCM Râmnicu Vâlcea și-a respectat statutul de favorită în deplasarea de la Cluj, unde a câștigat cu 27-17, fără prea mari probleme. Surpriza a venit de la Buzău, unde Gloria din localitate a trecut de CSM București cu 29-21, după ce a condus și la zece goluri pe tabelă. Cu probleme de efectiv, bucureștencele au evoluat lamentabil sâmbătă seară și au suferit cea mai severă înfrângere în campionat din ultimii cinci ani.

Tot în etapa cu numărul 24, SCM Craiova a învins pe HC Zalău cu 31-25 (15-11), într-un meci însă în care au lipsit jucătoare importante de la ambele formații. A revenit însă pe teren Ana Maria Țicu, centrul Craiovei, după o pauză de cinci luni și jumătate!