Vâlcea își păstrează fotoliul de lider, la capătul unei etape foarte interesante! Rezultatele complete ale rundei a treia

0
1039

Etapa a treia a Ligii Florilor s-a încheiat duminică seară, după ce tot ieri Craiova învinsese categoric pe Roman, iar Slatina și Corona terminaseră la egalitate. Cel mai interesant meci al rundei a avut loc la Baia Mare, unde Vâlcea s-a impus cu 25-23.

SCM Craiova n-a avut probleme cu CSM Roman, 32-24, deși nu s-a bazat pe Timea Tătar, accidentată la Vâlcea, iar Cristina Zamfir s-a accidentat și ea în prima repriză. Diferența dintre cele două echipe a fost evidentă, Craiova desprinzându-se la 12 goluri, 29-17, în finalul întâlnirii.

CSM București a trecut, conform așteptărilor, în fața Galațiului, scor 26-19. Grubisic, Neagu, Kurtovic, Manea și Radicevic nu au fost utilizate deloc de Magnus Johansson, într-o partidă în care Nathalie Hagman a înscris de șapte ori, fiind cea mai bună marcatoare a întâlnirii.

HC Zalău a înregistrat prima victorie din sezonul 2018-2019, 22-19 cu Dunărea Brăila, pe teren propriu. Brăila a condus până în minutul 22 la Zalău, însă nu a mai marcat până la pauză și fetele lui Gheorghe Tadici au preluat controlul. Pe final, Brăila s-a apropiat la un gol pe tabelă, după trei reușite semnate de Alina Vătu, dar răspunsul gazdelor a venit de la Claudia Constantinescu, marcatoare și ea a trei goluri.

Cel mai strâns meci al rundei a avut loc la Baia Mare, unde Vâlcea s-a impus pe final cu 25-23, după un meci foarte echilibrat, decis în ultimele minute. Oaspetele au revenit de la 22-23, au reușit performanța de a nu primi gol din minutul 52 și până la final, iar reușitele lui Fraga, Lopez și Popa au făcut ca Vâlcea să termine victorioasă în Sala „Lascăr Pană”. Cu acest succes, Vâlcea își păstrează poziția de lider al campionatului, la golaveraj.

CSM Bistrița a bifat al cincilea succes consecutiv în disputele oficiale cu ”U” Cluj 27-23 (11-12), mult mai greu decât o arată scorul. Echipa lui Horațiu Pașca a rezolvat soarta disputei în ultimele cinci minute, după ce a reușit să marcheze ultimele patru goluri ale partidei. Elisei, Țiplea, Szabo și Dincă au închis tabela la 27-23, iar Bistrița urcă pe locul 5 cu acest succes.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: