Vâlcea încheie anul pe poziția a doua! Bistrița bifează al patrulea succes în deplasare, Danubius Galați se îndepărtează de zona „fierbinte”

0
1194

HCM Râmnicu Vâlcea a urcat pe locul secund după victoria de astăzi de la Slobozia, poziție pe care va și încheia anul 2017. Tot astăzi, Bistrița a câștigat la Roman cu 27-21 și a urcat pe locul 5 în clasament, în timp ce Danubius Galați a învins Slatina, 20-17.

HCM Râmnicu Vâlcea a profitat de faptul că Măgura Cisnădie și SCM Craiova s-au anihilat reciproc în această etapă și termină anul pe locul doi în clasamentul Ligii Florilor. Gruparea din Zăvoi a învins la Slobozia cu 26-22, nu fără emoții însă, deoarece s-a văzut condusă până în minutul 21 și egalată pe final la 19, în minutul 49. Golurile marcate consecutiv de Glibko și Fraga, patru la număr, au adus însă liniștea la HCM, care s-a impus în cele din urmă cu 26-22.

Bistrița este la doar doi pași de podium după victoria frumoasă obținută la Roman, 27-21, într-o partidă în care Ana Maria Măzăreanu a fost decisivă, reușind 17 intervenții (51% procentaj)! Cea mai bună marcatoare a partidei vine din tabăra gazdelor, Ana Maria Simion, cu zece reușite.

Într-o dispută extrem de importantă, Danubius Galați a învins pe CSM Slatina cu 20-17 și s-a îndepărtat la cinci puncte de locul 13, care duce în locul secund. Gazdele au avut inițiativa, s-au văzut egalate doar de două ori pe parcursul întâlnirii, la 13 și 14, după ce avuseseră un avantaj de cinci goluri (11-6, 12-7). Cu opt goluri, Alla Sheiko a fost cea mai bună marcatoare a partidei.