Vâlcea începe returul cu o victorie, Minaur se impune la mare luptă la Galați! Corona, victorie de moral cu ”U” Cluj

1
1924

Etapa a 14-a a Ligii Florilor a continuat astăzi cu trei partide, după ce luni CSM București învinsese pe HC Zalău, 44-36, iar miercuri Cisnădie trecuse de Slatina, 22-19. Duminică, Vâlcea și Corona s-au impus pe teren propriu, iar Minaur a câștigat la Galați.

Cel mai interesant meci al zilei a avut loc la Galați, unde Minaur s-a impus cu 19-18 (8-10), la capătul a 60 de minute de luptă. A fost un meci cu răsturnări de scor, decis pe final și în care gazdele și-au pierdut o jucătoare de bază, Alla Sheiko, accidentată grav. Galați a condus cu 17-16 în minutul 49, după o reușită a Elenei Livrinikj, iar apoi au urmat șase minute fără gol marcat. Minaur a profitat de o superioritate și a trecut la conducere, 18-17, iar fosta jucătoare a Galațiului, Yaroslava Burlachenko, a semnat golul ce s-a dovedit a fi cel decisiv, în ultimul minut.

La Vâlcea, SCM Râmnicu Vâlcea a învins pe Gloria Buzău, 29-22 (13-10), și revine pe primul loc al clasamentului. Vâlcencele au început din nou greu partida, la fel ca și cu Bistrița, au fost conduse cu 4-2 și 5-3, însă au recuperat rapid deficitul. Până la pauză Vâlcea s-a desprins la 13-10, iar diferența s-a majorat în partea a doua, ajungând la un maxim de +8, 29-21. Cu șapte goluri, Samara Da Silva a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii.

Fără Georgiana Ciuciulete, Eliza Buceschi și Laura Chiper, accidentate, dar cu Bianca Tiron revenită în teren, marcatoare inclusiv a patru goluri, Corona Brașov n-a avut probleme cu ”U” Cluj, într-un meci în care Ion Crăciun a rulat întreg lotul. Brașovencele au condus și la 11 goluri, 34-23, în minutul 59 al întâlnirii.

Etapa se încheie miercuri, la Brăila, cu disputa dintre Dunărea Brăila și SCM Craiova. Rezultatele de până acum (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: