Vâlcea câștigă după patru ani la Zalău, Gloria Buzău a trecut de ”U” Cluj!

0
1310

SCM Râmnicu Vâlcea a mai făcut un pas important în Liga Florilor, 29-24 la Zalău, acolo unde nu mai câștigase din noiembrie 2015. Vâlcea revine pe primul loc și mai are în față un singur meci până la „finala” cu CSM București, la Galați.

Vâlcea a controlat meciul de la Zalău, formație ce pierduse pe teren propriu un singur meci din ultimele 22 disputate, cu CSM București în turul campionatului. Echipa lui Florin Pera s-a aflat la conducere în permanență, a condus la pauză cu 15-12, deși diferența putea fi și mai mare, iar pe parcursul actului secund a ajuns la +7 pe tabelă. Cu zece goluri, Iryna Glibko a fost cea mai bună marcatoare a partidei.

La Buzău, Gloria din localitate a avut de muncit serios pentru cele trei puncte puse în joc în disputa cu ”U” Cluj. Deși în formulă restrânsă, oaspetele au avut inițiativa aproape o repriză, au condus cu 9-5 și 14-12, însă s-au văzut pauză, 15-14. În partea a doua gazdele s-au desprins la 23-19, însă victoria s-a conturat abia în final, când Carmen Stoleru a înscris pentru 27-24. Cea mai bună marcatoare a fost Raluca Petruș, cu 11 reușite, urmată de Cristina Nan, cu 9.