“U” Cluj sparge gheața în acest sezon!

0
484

Ultimul meci dinaintea pauzei competiționale a avut loc astăzi la Cluj, unde Universitatea și Rapid București, ultimele două clasate, s-au aflat față în față. Disputa s-a încheiat cu victoria gazdelor, 23-21, care obțin primele trei puncte din această ediție de campionat.

A fost însă un meci cu o desfășurare a evenimentelor neașteptată. Clujencele au condus cu 15-8 la pauză, dar s-au văzut egalate la 19 în minutul 52 al partidei! Araujo și Boian au dus scorul la 21-19, însă Rapid a mai revenit o odată și a egalat prin golurile lui Ștefania Lazăr și Carabulea. Tot ”U” a avut însă ultimul cuvânt, Araujo a înscris din aruncare de la șapte metri, iar Diana Lazăr a închis tabela la 23-21. Prima victorie pentru ”U” Cluj și lupta pentru evitarea retrogradării este și în acest sezon aprigă: Slobozia are 4 puncte, iar ”U” Cluj și Rapid câte 3.

Rezultatele etapei a 11-a (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: