”U” Cluj, pas mare spre salvare! Craiova ia trei puncte importante la Brașov, Gloria Buzău învinge pe Minaur într-un meci cu un final tensionat. Bistrița și Cisnădie, victorii pe teren propriu

0
2006

Etapa cu numărul 22 a programat câteva meciuri extrem de importante. În lupta pentru evitarea retrogradării, ”U” Cluj a învins pe CSM Galați cu 31-27 și are în acest moment un avans de șapte puncte față de formația de pe Dunăre. În partea de sus a clasamentului, Bistrița a urcat pe locul trei după succesul 33-23 cu Zalău, iar Craiova, fără Bogdan Burcea pe banca tehnică, a câștigat clar la Brașov.

Primul meci al rundei a fost și cel mai important. La Cluj, Universitatea a trecut de CSM Galați cu 31-27 și scapă de emoțiile retrogradării după a patra victorie din sezon. ”U” are acum șapte puncte peste Galați și este greu de crezut că echipa Alexandrinei Soare mai poate recupera deficitul, având în vedere programul dificil din ultimele patru etape.

Fără Bogdan Burcea pe bancă, operat zilele trecute la inimă, SCM Craiova a câștigat la Brașov cu 26-19. Oltencele au făcut o repriză secundă foarte bună, au primit doar opt goluri și au ajuns la patru victorii în ultimele cinci etape. Cu acest rezultat, Craiova reintră în cursa pentru un loc pe podium la finalul sezonului.

CSM Bistrița și-a luat revanșa în fața Zalăului pentru eliminarea din sferturile Cupei și s-a impus astăzi cu 33-23, urcând pe locul trei al clasamentului. Bistrița a condus în permanență, într-o partidă în care Valentina Ardean-Elisei a marcat de nouă ori.

Deși victorioasă la o diferență de șase goluri, 28-22, Măgura Cisnădie a avut de tras în disputa cu Brăila pentru cele trei puncte. Oaspetele au condus ostilitățile timp de 30 de minute și au cedat doar în ultimele opt minute, când gazdele s-au desprins la 24-20 și 26-21, de la 21-20. Araujo a fost principala marcatoare, cu opt goluri.

Gloria Buzău a oprit seria de cinci înfrângeri consecutive, 28-24 cu Minaur, într-un meci cu un final neașteptat. În minutul 57, Alexandra Subțirică a ripostat după un fault mai dur al Yaroslavei Burlachenko și a lovit-o pe ucraineancă cu mingea în față, pentru ca apoi pivotul de la Minaur să o lovească pe jucătoarea gazdelor. Cele două au văzut cartonașul roșu, la fel ca și Marija Shteriova, care i-a adresat injurii pivotului de la Gloria. Cea mai bună marcatoare a disputei a fost Ana Maria Simion, cu 11 reușite.

Etapa se încheie miercuri, la Slatina, acolo unde se deplasează CSM București. Rezultatele rundei (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: