”U” Cluj ia trei puncte imense! Corona câștigă la limită la Slobozia, Roman urcă o poziție!

0
1614

Trei partide din etapa a 20-a au avut loc sâmbătă dimineață și în toate au fost implicate formații ce se luptă pentru evitarea retrogradării. Singura care profită este ”U” Cluj, echipă ce a câștigat meciul cu Slatina, 28-23.

Disputa de la Cluj părea să fie mult mai importantă pentru ”U” Cluj decât pentru Slatina, în condițiile în care fetele lui Alin Bondar se aflau pe loc retrogradabil înaintea rundei. Iar ardelencele au profitat de avantajul terenului propriu și au câștigat cu 28-23, după o partidă însă în care prima repriză a aparținut oaspetelor. După pauză, ”U” și-a ridicat nivelul jocului, în special în apărare, a trecut rapid în avantaj și a obținut, în final, o victorie confortabilă. Cu acest succes, ”U” Cluj urcă pe locul 11, peste Slobozia și Galați.

Slobozia n-a reușit surpriza cu Corona Brașov, formație în fața căreia a pierdut la limită, 27-28. În ciuda faptului că s-a aflat în permanență la conducere, oaspetele nu s-au desprins decisiv decât în finalul partidei, când Laura Chiper marca pentru 24-28. Ultimele trei minute au adus trei goluri ale gazdelor, însă victoria Coronei n-a fost pusă în pericol în niciun moment.

După înfrângerile cu Brăila și Cisnădie, Roman s-a impus astăzi în disputa cu Rapid, scor 31-28. Trupa lui Dumitru Muși urcă o poziție în clasament, cel puțin până diseară, atunci când Dunărea Brăila primește vizita Cisnădiei. Cea mai bună marcatoare a partidei a fost Jasna Toskovic, cu 14 reușite!