”U” Alexandrion, trei puncte importante pentru play-out

0
466

cluj-neptun 14-15”U” Alexandrion Cluj a câștigat ultimul meci cu miză al sezonului regulat, 23-21 în fața Constanței. Meciul a fost însă echilibrat și decis pe final, în ultimele două minute.

„Veteranele” Clujului, Paraschiv și Chintoan, au dus greul în partida cu Neptun Constanța, care și-a jucat șansa până la capăt. Cele două jucătoare au înscris de 16 ori în poarta oaspetelor de ieri seară, care nu s-au predat decât în final. Deși Clujul a fost mai mereu la conducere, Neptun a revenit de fiecare dată și a egalat, ultima oară la 21, în minutul 57. Biriș și Ivan au adus victoria gazdelor, care obțin trei puncte importante în economia play-out-ului.

”U” Alexandrion Cluj-CSU Neptun Constanța 23-21 (13-11)
”U” Alexandrion: Chintoan 9 goluri, Paraschiv 7, Biriș 3, Ivan 2, Laslo 2
CSU Neptun: Enescu 5 goluri, Iovănescu 3, Ivan 3, Stoian 3, Mărginean 2, Toma 2, Orșivschi 1, Bărbos 1, Tămaș 1
Aruncări de la 7m: 6/6, respectiv 1/1
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.