”U” Alexandrion leagă victoriile pentru prima oară în acest sezon

0
414

laura popa u cluj”U” Alexandrion Cluj a reușit surpriza la Severin și a câștigat cu 29-26 în fața celor de la SCM Craiova, formație în cadere liberă în acest retur al campionatului. Studentele ajung la șase victorii în acest campionat și obțin în premieră două victorii consecutive.

Partida disputată la Severin a fost echilibrată timp de 45 de minute. Cele două formații și-au împărțit până în acel moment perioadele de dominare, diferența maximă fiind de două goluri, atinsă doar de clujence în prima repriză: 0-2, 7-9 și 8-10. În debutul părții a doua, Craiova a trecut în avantaj, în urma a patru goluri consecutive, 16-14, dar a fost un simplu foc de paie, deoarece elevele lui Carmen Amariei au revenit rapid. De la 20-20, Clujul a pus stăpânire pe joc și s-au desprins la trei goluri, 20-23 și 22-25, o diferență pe care au reușit să o mențină până la final. Cu acest succes, ”U” Alexandrion ajunge la 20 de puncte în clasament și urcă pe locul 10, cel puțin până mâine. De partea cealalta, Craiova ajunge la șase înfrângeri în opt partide disputate în 2015 și locul patru este pus serios în pericol.

SCM Craiova-”U” Alexandrion Cluj 26-29 (12-13)
SCM Craiova: Munteanu (portar), Tănăsie 5 goluri, Cioaric 5, Zamfirescu 3, Tiron 3, Eidem 2, Apipie 2, Lazarin 2, Florica 2, Tomescu 2, Șelaru, Georgescu
”U” Alexandrion Cluj: Măzăreanu (portar), Chintoan 7 goluri, Laslo 5, Tetean 5, Biriș 4, Popa 4, Paraschiv 2, Ivan 1, Cîrjan 1
Aruncări de la 7m: 7/3, respectiv 7/5
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.