Turda urcă pe locul secund după succesul de la Focșani!

0
4446

Potaissa Turda a urcat pe poziția a doua a clasamentului Ligii Zimbrilor, după ce joi seară s-a impus la Focșani, scor 26-21 (12-12). Ardelenii își iau revanșa astfel pentru înfrângerea din tur, 32-33.

Disputa de la Focșani a fost echilibrată timp de 45 de minute, pentru ca apoi oaspeții să pună stăpânire pe joc. Ionuț Irimuș a fost imbatabil în ultimul sfert de oră, a primit doar patru goluri, și a contribuit decisiv în economia rezultatului final. De altfel, gazdele au ratat în total cinci aruncări de la șapte metri și multe alte situații de unu la unu. Cel mai bun marcator al meciului a fost Marius Szoke, cu șapte reușite. De asemenea, trebuie menționat cartonașul roșu primit de Ionuț Rotaru, după un fault asupra lui Didi Hrimiuc, pe contraatac.

Rezultatele etapei a 19-a (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: