Turda „rupe” seria de șase înfrângeri consecutive de la Timișoara

0
813

Poli Timișoara și Potaissa Turda au încheiat prima etapă a Ligii Zimbrilor miercuri seară, în Banat. Cele două echipe au terminat la egalitate, 26-26, după ce ardelenii au condus la pauză cu 17-12.

De patru ani de zile, Turda s-a înclinat de fiecare dată în deplasarea de la Timișoara. Seria de șase meciuri pierdute la rând pe Bega a fost stopată aseară, 26-26, după un meci în care balanța putea înclina în oricare parte.

Turda a controlat autoritar prima parte, în care a avut un avantaj de șase goluri, stabilit în minutul 23 de către Thalmaier. La pauză, oaspeții conduceau cu 17-12, o diferență pe care Timișoara a remontat-o însă rapid. Ajutați de Varo, bănățenii au restabilit egalitatea în doar 16 minute (21-21), prin Dragas, și au trecut la conducere de două ori pe final, 23-22 și 26-25. Rotaru a stabilit scorul final, în minutul 58, în ceea ce reprezintă deja a doua remiză a campionatului.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul actual: