Turda ia toate punctele de la Suceava și continuă cursa pentru primul loc!

0
1659

Potaissa Turda s-a impus în această seară, scor 29-27, pe terenul celor de la CSU Suceava, în ultima partidă a etapei cu numărul 21, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Turdenii au început mai bine partida și s-au distanțat la două goluri (3-5, min 7), gazdele restabilind repede egalitatea (6-6, min 10). Următoarele 10 minute au fost extrem de echilibrate, cele două echipe nereușind să se distanțeze. Finalul reprizei a aparținut Turzii, care s-a distanțat la două goluri (16-18).

Potaissa a marcat repede în repriza secundă, însă gazdele au înscris de trei ori la rând, reușind să restabilească egalitatea (19-19, min 35). Echilibrul a persistat în următoarele minute (25-25, min 50), însă turdenii au reușit să gestioneze mai bine finalul de partidă, reușind să se impună, scor 27-29.

Cu această victorie, Turda rămâne pe locul al doilea și se apropie la un punct în spatele Stelei, Etapa viitoare, miercuri de la ora 18:45, Potaissa va primi vizita celor de la CSM București.