Turda a învins pe Steaua, CSM Făgăraș a bifat prima victorie!

0
663

Etapa a șaptea s-a încheiat cu partidele CSM Făgăraș-CSM Reșița și Potaissa Turda-CSA Steaua București. Au fost victorii ale gazdelor, 26-19 pentru Făgăraș și 23-22 pentru Turda.

Cu Ragot în teren pentru prima oară, CSM Făgăraș a trecut de CSM Reșița cu 26-19, după un meci rezolvat încă din prima repriză. Băieții lui Raul Fotonea au condus după primele 30 de minute cu 12-4 și au înregistrat la final primul succes stagional.

Potaissa Turda-Steaua București s-a dovedit a fi un duel foarte interesant sâmbătă după-amiază în Ardeal. Gazdele au câștigat cu 23-22, după un meci aprig disputat, în care Irimuș, Stănescu și Bucătaru au făcut spectacol. Turda a condus în permanență, dar s-a văzut condusă în minutul 50 cu 20-18, după un gol marcat de Mihalcea pe contraatac. Au urmat nouă minute fără gol primit pentru ardeleni și acest lucru a contribuit decisiv în stabilirea rezultatului final. Gazdele au marcat de cinci ori la rând și obțin trei puncte importante.

Rezultatele etapei a șaptea (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: