Turda a câștigat primul meci al sferturilor Cupei Challenge, calificarea se decide însă astăzi

0
1304

AHC Potaissa Turda a învins formația luxemburgheză HB Dudelange cu scorul de 32-29 (17-20), sâmbătă, acasă, în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin.

Potaissa a reușit o repriză secundă foarte bună, după ce la pauză a fost condusă de HB Dudelange, câștigând la o diferență de trei goluri.

Pentru turdeni au marcat Georgică Cîntec (7 goluri), Cristian Adomnicăi (6), Roland Thalmaier (4), Răzvan Pavel (4), Roman Zacaciurin (3), Radu Lazăr (3), Ștefan Mihail Huta (2), Ionuț Rotaru (1), Alexandru Laslo (1), Nenad Savic (1).

Golurile oaspeților au fost reușite de Tommy Wirtz (6), Josip Ilic (5), Dan Mauruschatt (4), Mario Anic (4), Michel Gulbicki (3), Malvin Sebastian Patzack (3), Frank Hippert (2), Aleksiej Szyczkow (2).

Au arbitrat kosovarii Erdoan Vitaku și Arsim Vitaku, delegat EHF fiind francezul Jean-Philippe Dubedout.

Manșa secundă va avea loc duminică 2 aprilie, de la ora 18,00, tot la Turda.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)