Timișoara rămâne invincibilă acasă! CSM București și CSM Focșani profită de avantajul terenului propriu

0
2047

Cel mai interesant meci al primei etape din 2018 s-a consumat astăzi la Timișoara, unde Poli a învins pe Constanța cu 24-23, revenind de la -3 în ultimele zece minute. CSM Focșani intra în cursa pentru locul opt după victoria cu Minaur, 28-21, în timp ce CSM București a început anul bine, deși a dezamăgit în repriza a doua cu Suceava.

Cel mai important meci al rundei a avut loc la Timișoara, unde Poli a reușit să învingă pe Dobrogea Sud Constanța, 24-23. S-a dovedit a fi un meci echilibrat, pe care Constanța l-a avut în mână, având în vedere că a condus cu 20-17 în minutul 48 al întâlnirii! Alb-violeții au revenit, au întors rezultatul și au condus cu 24-22, dar se puteau vedea egalați după două greșeli comise de Orbovic și Milosevic în ofensivă. Constănțenii n-au găsit însă drumul spre gol, deși au avut 20 de secunde la dispoziție, astfel că Poli bifează al șaptelea succes din tot atâtea partide disputate pe teren propriu în acest sezon.

Lupta pentru locul opt, redeschisă după ce HC Odorhei s-a retras, se încinge după ce Focșani a învins pe Minaur cu 28-21 (14-11) pe teren propriu. Surprinzător, băieții lui Viorel Ciubotaru au dominat meciul cu băimărenii și chiar au reușit să obțină al treilea cel mai clar succes din istorie pe prima scenă, după ce precedentele fuseseră la o diferență de zece goluri, 29-19 cu Vaslui și Făgăraș!

CSM București a bifat prima victorie din acest an, însă mulțumitoare poate fi doar evoluția din primele 30 de minute. Vicecampioana a rezolvat meciul cu Suceava până la pauză, dar a evoluat slab în partea a doua, în care a reușit să marcheze doar de șase ori! Elevii lui Vlad Caba profită de înfrângerea Constanței și urcă pe locul 5 în clasament, iar luni vor evolua tot pe teren propriu, împotriva liderului Steaua.

Rezultatele etapei de până acum (click pe scor pentru rezultate) și clasamentul la zi: