Timișoara câștigă pentru a doua oară consecutiv pe terenul Constanței

0
360

poli 14-15După succesul din turul campionatului, 28-24, Poli Timișoara a câștigat din nou pe terenul campioanei, de data aceasta în Cupa României. Bănățenii s-au impus cu 28-26 și sunt cu un pas în Final Four-ul Cupei României, însă totul se va decide în returul de duminică.

Meciul a început tare, cu trei goluri în primul minut de joc, semnate de Rakcevic, Buricea și Chikovani, după care apele s-au liniștit. HCM a semnat în minutul șapte cea mai mare diferență a partidei, de trei goluri, 5-2, după ce Cutura a transformat o aruncare de la șapte metri, însă treptat Poli a revenit în meci grație unei defensive sigure, care a anihilat jocul cu doi pivoți al gazdelor. Timofte a egalat la 5 în minutul 10, iar Irimescu a adus pentru prima oară Timișoara în avantaj șase minute mai târziu (7-8), pentru ca ultimele cinci minute ale reprizei să aparțină în totalitate echipei lui Constantin Ștefan. Poli a intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri, 14-11, profitând de erorile gazdelor, însă echilibrul s-a restabilit rapid la reluare. Humet, cel mai bun om al campioanei, a egalat la 15, iar Rakcevic și-a readus echipa la conducere în minutul 38, dar Poli nu s-a predat. Dorind să repete figura din campionat, când au câștigat tot la Constanța, bănățenii au fost în permanență cu un pas în fața adversarilor, într-un final în care a aparținut în totalitate stângacilor. A fost un duel de la distanță între Humet, respectiv Grigoraș și Halcă, cei trei marcând ultimele șapte goluri ale meciului, iar Poli a avut câștig de cauză în final, 28-26. Returul va avea loc duminică, la Timișoara, cu începere de la ora 13:00, și va fi transmis în direct de Digisport.

HCM Constanța-Poli Timișoara 26-28 (11-14)
HCM Constanța: Stănescu, Popescu (portari), Humet 9 goluri, Cutura 5 (1 din 7m), Toma 4 (1 din 7m), Cristescu 3, Buricea 3, Rakcevic 2, Tucanu, Adzic, Enescu, Baican
Poli Timișoara: Stănescu, Vîlceanu, Daskaloski (portari), Halcă 7 goluri, Grigoraș 6, Irimescu 5, Chikovani 4, Fenici 3, Timofte 2, Kaftin 1 (din 7m), Leordean, Ciubotariu, Santeiu
Aruncări de la 7m: 2/2, respectiv 1/1
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 9 x 2 min.
Cartonaș roșu: Irimescu (trei eliminări)