Timișoara câștigă dramatic la Baia Mare, Steaua se impune la Vaslui

0
10100

Primele două sferturi ale Cupei României la handbal masculin au aparținut oaspeților. CSA Steaua București a fost prima formație calificată în Final Four-ul Cupei României după succesul de la Vaslui cu 31-28, în timp ce finalista din sezonul trecut, Poli Timișoara, a câștigat dramatic la Baia Mare, pe terenul lui Minaur.

CSM Vaslui a rezistat o repriză în duelul cu vicecampioana României, după care lucrurile au intrat în normal. În absența lui Tudor Stănescu, accidentat în disputa cu Dunărea Călărași, Mohsen Babasafari a fost poate cel mai bun om al oaspeților. După 15-14 la pauză pentru gazde, Steaua a început decisă partea a doua și a preluat controlul. S-a ajuns la un maxim de +7, stabilit în ultimele zece minute, înainte ca tabela să se oprească la 31-28.

CSM Vaslui-CSA Steaua București 28-31 (15-14)
CSM Vaslui: Pralea, Petrila (portari), Polocoșer 6 goluri, Dragon 5, Amihăesi 4, Voinea 4, Cumpănici 3, R. Farcaș 2, A. Farcaș 2, Carali 1, Dediu 1, Popa, Poteră, Hodorogea, Iozu
CSA Steaua: Babasafari, Merlă (portari), Milosevic 8 goluri, Georgescu 5, Răpciugă 4, Johannson 4, Florea 3, Grbovic 3, Stavrositu 2, Constantina 1, Vujic 1, Becheru, Roșu, Vegar, Kedzo, Humet

La Baia Mare a fost un meci nebun, între Minaur și Poli, decis după aruncările de la șapte metri. Băimărenii au avut un avantaj de patru goluri pe parcursul primei reprize, pe care nu l-a păstrat însă decât șapte minute. Poli a echilibrat partida, a condus la rândul ei la două goluri, însă în final avea să se meargă cap la cap. Sadoveac a adus egalarea în secundele de final, în care Minaur a solicitat în zadar o aruncare de la șapte metri după ce Pribanic a blocat repunerea rapidă a mingii de către gazde. S-a ajuns la seria de departajare, acolo unde Popescu și Haiduc au ratat pentru Minaur, iar Poli a transformat toate penalitățile, prin Marjanovic, Sadoveac, Orbovic și Cîmpan.

Minaur Baia Mare-Poli Timișoara 26-28 (14-12, 24-24) – după aruncările de la șapte metri
Minaur Baia Mare: Țenghea, Markelau (portari), Căbuț 6 goluri, Brajovic 5, Csepreghi 4, Popescu 3, Cristescu 3, Haiduc 2, Nagy 1, Botea 1, Vujadinovic 1, Mureșan, Pop, Szabo, Marta, Ștefan
Poli Timișoara: Tcaciuc, Varo (portari), Sadoveac 9 goluri, Orbovic 6, Cîmpan 6, Marjanovic 5, Milosevic 2, Păiuș, Trif, Neamțu, Șania, Pribanic, Irimescu, Furak, Fenici

Duminică au loc restul sferturilor de finală, Dinamo-CSM București (ora 11:00) și Universitatea Craiova-CSM Focșani (ora 13:00).