Suceava, victorie cu Reșița după un meci de luptă! Turda a învins fără emoții pe Botoșani

0
594

Etapa a 10-a a Ligii Zimbrilor, programată tot la Sfântu Gheorghe, a debutat în această dimineață. Suceava a câștigat la limită disputa cu CSM Reșița, 21-20, în timp ce Potaissa Turda n-a avut probleme cu CSM Botoșani, 40-28.

Se anunța un meci foarte interesant între Reșița și Suceava, în condițiile în care pentru echipa lui Bojan Butulja au putut juca în premieră și cei doi georgieni transferați în vară, Teimuraz Orjonikidze și Irakli Kbilashvili. Așa a și fost, bănățenii au început partida foarte montați, iar acest aspect s-a văzut pe tabela de marcaj. Reșița a condus cu 7-4 în minutul 17 și cu 10-7 în minutul 26, dar cumva până la pauză partida s-a reechilibrat, iar Suceava a restabilit egalitatea, 10-10. Partea a doua a aparținut Sucevei, însă în condițiile în care Darius Makaria a înclinat balanța. Acesta a apărat două contraatacuri, două aruncări de la șapte metri, dar și alte mingi în situație de 1 la 1 ce s-au dovedit a fi decisive. Elevii lui Adrian Chiruț s-au desprins la 21-18 cu două minute înainte de final, Reșița a forțat revenirea, s-a apropiat la 20-21, dar sucevenii au gestionat bine ultimul atac și pleacă acasă cu toate punctele.

În Sepsi Arena, Potaissa Turda a trecut de CSM Botoșani cu 40-28, după un meci în care nu a avut probleme. Ardelenii au controlat clar partida timp de 60 de minute, bifează al optulea succes stagional și se află în acest moment pe locul al treilea.

Două partide din această etapă nu vor avea loc, CSM Făgăraș-HC Dobrogea Sud Constanța și Minaur Baia Mare-Poli Timișoara. Făgăraș și Poli au cazuri de COVID-19 în lot și nu au efectuat deplasarea.