Succes fantastic al CSM-ului în fața campioanei! Steaua continuă șirul rezultatelor pozitive, Timișoara și Odorhei obțin victorii categorice, remiză între Suceava și Focșani!

0
2906

A fost o zi surprinzătoare în Liga Zimbrilor și nu prin rezultatele înregistrate, ci prin diferențele înregistrate la final. Marea surpriză a venit din Giulești, unde vicecampioana a pus capăt unei serii de cinci înfrângeri în fața lui Dinamo printr-o victorie fantastică: 33-20!

Primul meci al zilei s-a soldat un succes logic al lui Poli Timișoara, care a trecut de Poli Iași cu 37-20. A fost o partidă la discreția bănățenilor, care au câștigat al treilea meci consecutiv pe teren propriu.

Minaur-Steaua a fost un meci palpitant, deși bucureștenii păreau că au meciul sub control la jumătatea primei reprize. Steaua a condus cu 11-6, dar a tratat cu lejeritate finalul primei părți și băimărenii au reintrat în joc. Gazdele chiar au trecut la conducere pe final, 19-18, însă Steaua a întors scorul prin doi ex-iugoslavi, Milos Kostadinovic și Marin Vegar și au plecat cu toate punctele dintr-o deplasare dificilă.

CSU Suceava și CSM Focșani au terminat la egalitate, 19-19, după o dispută în care gazdele au condus pentru prima oară abia în minutul 58! Focșaniul s-a aflat la conducere pe aproape întreaga durată a meciului, a avut un maxim de +4 pe tabelă și a egalat în minutul 59 prin Silviu Rotaru, care a stabilit de altfel și rezultatul final al meciului.

Puțin mai mult de o repriză a fost interesant meciul de la Vaslui, unde Odorheiul a obținut o victorie importantă și foarte clară în cele din urmă. Harghitenii s-au impus cu 31-19, după ce în minutul 31 tabela indica 14-14, în ceea ce reprezintă primul succes stagional în deplasare pentru băieții lui Dragan Djukic.

După cinci înfrângeri consecutive în fața lui Dinamo, CSM București și-a luat revanșa cu vârf și îndesat. A fost 33-20 pentru vicecampioni, după o repriză secundă de poveste reușită de elevii lui Vlad Caba, pe care au câștigat-o cu 17-7! Cu acest succes, CSM-ul urcă, cel puțin până mâine, pe locul 5 al clasamentului.

Etapa se încheie mâine, cu disputa dintre Dunărea Călărași și CSM Făgăraș. Rezultatele etapei de până acum și clasamentul la zi: