Succes categoric pentru CSM București la Roman

0
1417

Handbalistele CSM București s-au impus categoric în disputa cu CSM Roman, disputată miercuri seară în deplasare, scor 28-17. De remarcat este prestația din repriza a doua a oaspetelor, în care au reușit performanța de a primi doar patru goluri.

După succesul de la Kristiansand, handbalistele antrenate de Dragan Djukic s-au deplasat la Roman, pentru disputa cu „lanterna” campionatului, CSM Roman. Disputa de miercuri seară nu a reprezentat o mare problemă pentru campioane, în care Dragan Djukic le-a utilizat doar la aruncări de la șapte metri pe Paula Ungureanu și Jovanka Radicevic și puțin pe Andrea Lekic și Majda Mehmedovic.

N-a fost nevoie de prea multe momente de joc pentru ca CSM București să pună stăpânire pe meci. S-a făcut extrem de rapid 5-1 pentru „tigroaice” și până la pauză doar ratările din situații clare de gol au făcut ca Roman să se apropie pe tabelă.  Situația s-a schimbat radical însă în partea a doua, gazdele au reușit să marcheze de doar patru ori, în condițiile în care cei doi portari folosiți, Jelena Grubisic și Mădălina Ion, s-au achitat foarte bine de sarcini. Meciul s-a rupt definitiv în primele zece minute din actul secund, după ce CSM București s-a desprins la 19-13, iar până la final s-a pus doar problema scorului.

Rezultatele complete ale etapei a șasea (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: