Știința învinge Steaua și urcă pe locul 6

0
553

stiinta-lions 14-15Știința Bacău a obținut sâmbătă seară trei puncte extrem de importante, care o urcă, cel puțin până mâine, pe locul șase al clasamentului. Băcăuanii au învins Steaua, 29-27, dar a avut mult de muncă împotriva elevilor lui Viorel Mazilu.

Fără cinci jucători, Steaua nu a făcut act de prezență la Bacău, în fața Științei, care pleca din postura de favorită în acest meci. Oaspeții au controlat prima repriză a partidei, în care au condus cu 9-6 și 11-9, dar a intrat în dezavantaj după primele 30 de minute, în urma unor momente mai slabe din final.

În repriza a doua, Știința a avut inițiativa, dar nu s-a putut desprinde decisiv decât în finalul meciului. Cu zece minute înainte de final, Johansson a dus scorul la 23-20, dar Steaua nu s-a predat și și-a jucat șansa până la final. La 23-22, Steaua a beneficiat de o dublă superioritate, însă n-a reușit să profite de această oportunitate, iar în ultimele două minute Vartic, cu două goluri, a refăcut diferența de trei goluri, 29-26. Corzo a închis tabela, în ultimele secunde, iar Știința obține încă o victorie, a patra în ultimele cinci etape.

Știința Bacău-CSA Steaua Alexandrion București 29-27 (12-11)
Știința Bacău: Vartic 6 goluri, Rotaru 5, Păunică 4, Johansson 4, Masachs 4, Bondar 2, Celestin 2, Iancu 2
CSA Steaua: Georgescu 10 goluri, Rudovic 5, Corzo 5, Macovei 3, Nistor 2, Ștefan 2
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 4/2
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.
Cartonaș roșu: Johansson (trei eliminări)