Steaua revine pe primul loc după victoria din derby! CSM Focșani ia trei puncte importante cu Iași

0
1198

CSA Steaua a revenit pe prima poziție a clasamentului după succesul din derby-ul cu Dinamo, scor 31-28 (17-15), disputat duminică seară la Chiajna. Tot duminică, la Focșani, echipa din localitate a trecut de Poli Iași cu 26-22 (13-13).

Steaua a învins pentru a doua oară consecutiv marea rivală, 31-28, rezultat cu care urcă pe prima poziție a clasamentului Ligii Naționale. A fost însă un meci în care nu au evoluat, accidentați, Marius Stavrositu, Ghiță Irimescu, Nicolae Ungureanu de la gazde, respectiv Sajad Esteki și Vadim Gayduchenko de la oaspeți, în timp ce Hugo Descat a intrat pe teren doar pentru a executa o aruncare de la șapte metri.

Steaua a preluat repede inițiativa în meciul de la Chiajna, după zece minute fantastice, la capătul cărora se desprinsese la 9-4 pe tabelă. Treptat, Dinamo a recuperat din deficit, a reușit să se apropie la un singur gol în partea a doua, 23-22, 24-23 și 25-24, însă și finalul partidei a aparținut gazdelor. Cu Vujic, Vegar și Georgescu în prim-plan, ajutați de Stănescu dintre buturi, Steaua s-a impus cu 31-28, care bifează al șaptelea succes stagional.

La Focșani, CSM a reușit o victorie ce se poate dovedi foarte importantă în perspectiva play-out-ului, acolo unde foarte probabil cele două formații se vor regăsi în partea a doua a sezonului. Prima repriză s-a dovedit a fi echilibrată, cu o răstunare spectaculoasă de scor. CSM Focșani a condus cu 6-2 și 7-3 în startul partidei, dar Poli a revenit, a egalat la 8 și apoi a preluat conducerea (8-10), pentru ca la pauză tabela să indice egalitate, 13-13. Partea a doua a fost însă controlată de la început și până la sfârșit de elevii lui Viorel Ciubotaru, care au marcat patru goluri consecutive la scorul de 13-14 și au pus în acest fel stăpânire pe joc. S-a terminat 26-22, într-o partidă în care Sladic a marcat de nouă ori.

Rezultatele etapei a zecea (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: