Steaua pleacă de la Constanța cu un punct, după un gol în ultima secundă!

0
674

Ultima etapă a turului Ligii Zimbrilor a debutat ieri la Constanța, unde HC Dobrogea Sud și CSA Steaua București au terminat la egalitate, 31-31 (15-13). Steliștii au egalat în ultima secundă, prin Gabriel Florea, dintr-o aruncare de la șapte metri obținută tot de el.

A fost un meci pe care Constanța a lăsat impresia că îl are sub control. Jocul cu pivotul a funcționat perfect pentru marinari, Nikolic și Mocanu fiind de neoprit de către defensiva steliștilor. Băieții lui Djordje Cirkovic au intrat în avantaj la cabine, 15-13, iar la jumătatea reprizei a doua s-au desprins la cinci lungimi, 25-20, după reușita lui Ilie. Tot o diferență de cinci goluri s-a înregistrat și în minutul 49, când Hendawy a marcat din poartă în poartă, pentru 28-23.

Steaua a strâns însă rândurile în ultimele zece minute. Constanța n-a mai găsit drumul către gol, Humet și Milosevic în schimb au fost preciși de la linia de nouă metri, astfel că scorul s-a strâns până la 31-29. Humet a văzut o eliminare de două minute după un fault la Nikolic, Stănescu a apărat aruncarea lui Chikovani și Milosevic a înscris rapid pentru steliști. La ultimul atac, pasa lui Chikovani către Nikolic a fost slabă și Aslanian a recuperat și l-a pus pe contraatac pe Florea, iar extrema stelistă a obținut o aruncare de la șapte metri pe care tot el a transformat-o în ultima secundă. 31-31 scor final, iar Steaua oprește un șir lung de înfrângeri pe terenul Constanței.

Etapa continuă astăzi și mâine, după următorul program (click pe scor pentru marcatori):