Steaua încheie prima anul 2017! Constanța și CSM termină la egalitate un meci tensionat, Odorheiul urcă pe podium! Timișoara și Călărași se impun ușor, Focșaniul ia trei puncte mari la Făgăraș!

0
3498

Steaua și-a asigura prima poziție la finalul lui 2017 după victoria de la Suceava, 29-24, din această seară. Cele mai interesante meciuri au avut însă loc la Odorhei și Constanța, între formații implicate în play-off.

Primul meci al zilei a avut loc la Odorhei, unde s-a deplasat Potaissa, ocupanta locului secund înaintea acestei runde. Gazdele s-au impus cu 27-23, după un meci echilibrat în cea mai mare parte a lui. Turda a greșit mai mult însă, a și primit patru goluri în momentul în care Horațiu Gal înlocuise portarul cu un jucător de câmp, astfel că Odorheiul urcă pe podium, în urma Stelei și a Timișoarei.

Steaua termina pe prima poziție anul 2017 după ce s-a impus astăzi, conform așteptărilor, la Suceava, scor 29-24. Bucureștenii au suferit însă aproape o repriză, gazdele având un avantaj de trei goluri, 10-7, 11-8 și 12-9, profitând de multe greșeli ale băieților lui Ovidiu Mihăilă. Totul a intrat însă în normal până la încheierea primei reprize, 14-16, iar la revenirea de la cabine Steaua a fost echipa mai sigură și și-a adjudecat cele trei puncte. Ionuț Georgescu a fost cel mai bun om al meciului, cu nouă goluri.

Cel mai important meci al zilei a avut loc la Constanța, acolo unde Dobrogea a primit replica CSM-ului. Așa cum se anunța, a fost un meci încins, încheiat nedecis, în care Nicu Negru a văzut cartonașul roșu în secundele de final. Oaspeții au condus cu 23-21 și au risipit acel avantaj, iar Cutura a adus un punct formației sale după ce a transformat o aruncare de la șapte metri.

Dunărea Călărași s-a desprins în lupta pentru locul 8 după victoria de astăzi cu Poli Iași, 31-27. Băieții lui Adi Petrea n-a avut prea multe emoții în fața „lanternei”, au condus în permanență și au obținut a șaptea victorie acasă în cele opt partide disputate!

CSM Focșani a luat trei puncte imense în perspectiva play-out-ului la Făgăraș, formație pentru care a debutat Cosmin Capotă. Moldovenii au câștigat cu 23-21 un meci pe care l-au controlat, dar care le putea scăpa din mână pe final. Gazdele au ajuns la 21-22 pe tabelă de la -5, însă Silviu Rotaru a încheiat meciul cu golul din minutul 59. În aceste condiții, focșănenii își iau înapoi puncte pierdute în tur, pe teren propriu, atunci când Făgărașul s-a impus cu 28-26.

Timișoara a urcat pe locul secund al clasamentului și se menține la două puncte în spatele Stelei după ce astăzi a învins la Vaslui, fără probleme, 35-28. Didi Hrimiuc a fost cel mai bun marcator al Timișoarei, cu zece reușite, iar bănățenii au ajuns astfel la o serie impresionantă de opt victorii în ultimele nouă etape.