Steaua câștigă pe terenul CSM-ului, Suceava oprește serie de șase înfrângeri consecutive! Dunărea Călărași obține o victorie importantă la Făgăraș, Buzău câștigă la Cluj

0
1293

Etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor a continuat miercuri, după ce Dinamo și Constanța deschiseseră runda cu victorii în deplasare. Performera zilei este Steaua București, care a câștigat pe terenul CSM-ului, scor 28-25. Tot astăzi, Suceava a învins pe Minaur și a oprit șirul de șase înfrângeri la rând, Călărași a plecat cu toate punctele de la Făgăraș, iar Buzău s-a impus la Cluj.

Învinsă de Focșani și Constanța, Steaua a obținut trei puncte importante pe terenul CSM-ului și ajunge la șase victorii pe teren străin în acest sezon. Cu Vujic și Vegar în formă bună, Steaua a revenit de la 16-19 pentru a se impune cu 28-25, într-o partidă în care gazdele au irosit nu mai puțin de patru aruncări de la șapte metri.

Dunărea Călărași a câștigat la Făgăraș cu 24-22, și rămâne în preajma podiumului Ligii Naționale. A fost însă un meci foarte echilibrat la Făgăraș, în condițiile în care gazdele au condus cu 9-4 în minutul 19. Echipa lui Adi Petrea n-a reușit însă să mențină același ritm până la pauză, Dunărea a profitat și a preluat conducerea, 13-12, pentru ca echilibrul să se mențină până în minutul 55. Broască și Vartic au semnat golurile victoriei oaspeților, în timp ce Dospinescu a fost principalul marcator la disputei, cu nouă reușite.

CSU Suceava a bifat primul succes din acest an, 29-24 cu Minaur Baia Mare și urcă un loc în clasament. Minaur a început mai bine meciul, a condus cu 5-2 și 8-5, dar a cedat treptat teren. Suceava a egalat până la încheierea primei reprize, a trecut în avantaj în minutul 33 după golul lui Ciubotariu și s-a desprins decisiv în ultimul sfert de oră. Cu acest rezultat, Minaur își complică și mai mult situația, iar locul în play-off pare tot mai departe.

HC Buzău n-a avut probleme la Cluj, pe terenul Universității. Echipa lui Eliodor Voica a rezolvat partida încă din prima repriză și a avut un maxim de +10 pe tabelă, stabilit în actul secund de Grasu, 29-19, și Șimicu, 30-20. S-a terminat 31-25 pentru buzoieni, aflați la al cincilea succes stagional.

Rezultatele etapei a 19-a (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: